Bezpieczna Droga pod Rysy zimą: Poradnik - Droga pod reglami zima

Bezpieczna Droga pod Rysy zimą: Poradnik - Droga pod reglami zima
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała25.02.2024 | 5 min.

Odpowiednie ubranie na drogę pod reglami Jak bezpiecznie poruszać się drogą zimą Niezbędne wyposażenie na trasę pod reglami Zagrożenia czyhające na drodze pod reglami zimą Zalecana trasa na bezpieczną drogę pod reglami Poruszanie się w grupie zwiększa bezpieczeństwo na drodze pod reglami

Odpowiednie ubranie na drogę pod reglami

Planując wędrówkę drogą pod reglami zimą, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie garderoby. Powinniśmy zaopatrzyć się w ciepłe i nieprzemakalne kurtki, spodnie oraz buty. Dobrze sprawdzą się kurtki puchowe, polarowe bluzy oraz spodnie narciarskie lub trekkingowe.

Buty powinny mieć dobrą przyczepność, aby zminimalizować ryzyko poślizgnięcia się na śliskiej nawierzchni. Warto wybrać wysokie, kilkuwarstwowe buty trekkingowe z podeszwą Vibram. Odpowiednie skarpety gwarantujące suchość i komfort termiczny stóp również są niezwykle istotne.

Materiały chroniące przed mrozem i wiatrem

Szukając ubrań na drogę pod reglami zimą, wybierajmy materiały oddychające, ale jednocześnie skutecznie chroniące przed mrozem i wiatrem. Świetnie sprawdzą się tkaniny typu softshell, fleece oraz pierze. Odradzamy bawełnę, która źle zatrzymuje ciepło.

Nie można zapomnieć o czapce, szaliku i rękawiczkach. Te akcesoria chronią nas przed utratą ciepła przez głowę i szyję. Dobrze dobrane ubrania zapewnią nam komfort i bezpieczeństwo na trasie drogi pod reglami.

Jak bezpiecznie poruszać się drogą zimą

Przemieszczanie się drogą pod reglami zimą wymaga zachowania ostrożności i stosowania kilku zasad. Przede wszystkim powinniśmy poruszać się powoli, stawiając małe kroki i całą stopą na podłożu.

Zaleca się trzymanie rąk luźno po bokach, co pomoże zachować równowagę w razie poślizgnięcia. Nogi należy lekko ugiąć w kolanach, co poprawi stabilność.

Najważniejsze to zachować czujność i w żadnym wypadku nie biec!

Należy skupić się na nawierzchni i obserwować ją kilka metrów przed sobą. Pomoże to dostrzec ewentualne zagrożenia, takie jak oblodzenia czy nierówności. Poruszajmy się wyłącznie wyznaczonymi szlakami turystycznymi i uważnie przechodźmy przez skrzyżowania dróg.

Planowanie bezpiecznej trasy

Wybierając trasę drogi pod reglami zimą, wybierzmy taką, która biegnie dolinami lub lasami, gdzie śnieg topnieje wolniej i jest mniejsze ryzyko oblodzeń. Zagłębienia terenu i zacienione fragmenty szlaku zwykle zapewniają bardziej stabilne warunki do marszu.

Sprawdzajmy prognozy pogody przed wyruszeniem w góry zimą. Silny wiatr, opady śniegu lub szronu znacząco podnoszą ryzyko wypadku na trasie.

Czytaj więcej:Półmaraton w Radomiu: Kluczowe informacje i wskazówki dla biegaczy

Niezbędne wyposażenie na trasę pod reglami

Wybierając się na wycieczkę drogą pod reglami zimą, oprócz ciepłego ubrania powinniśmy zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria. Zaleca się m.in. raki lub raczki ułatwiające poruszanie się po śliskim śniegu. Kije trekkingowe poprawią stabilność i równowagę.

RaczkiKlasyczne raki ułatwiające chodzenie po śniegu
Kije trekkingoweDoskonale poprawiają równowagę na szlaku
CzekanSłuży do zakładania punktów asekuracyjnych w razie zejścia ze szlaku

W plecaku powinniśmy też mieć latarkę, folię NRC, apteczkę, mapę oraz prowiant. GPS pomoże określić lokalizację w razie zgubienia szlaku. Telefon komórkowy z powerbankiem umożliwi wezwanie pomocy.

Zagrożenia czyhające na drodze pod reglami zimą

Mimo odpowiedniego przygotowania, droga pod reglami zimą może kryć wiele niebezpieczeństw. Należą do nich przede wszystkim oblodzenia nawierzchni szlaków oraz gwałtowne załamania pogody.

Niespodziewane opady marznącego deszczu lub mżawki mogą w kilka minut pokryć śliską warstwą zlodowaciałego śniegu całą ścieżkę. W takich warunkach łatwo o upadek i uraz.

Z kolei gwałtowne załamania pogody z opadami śniegu, wiatrem i znacznym spadkiem temperatury stanowią poważne zagrożenie dla osób przebywających w górach. Może dojść do utraty orientacji w terenie, odmrożeń lub hipotermii.

Lawiny - zabójcze zagrożenie zimą w górach

Szczególnie niebezpieczne dla turystów wybierających się drogą pod reglami zimą są lawiny śnieżne. Występują najczęściej na stromych, nieubezpieczonych stokach po intensywnych opadach lub odwilży. Zwały śniegu mkną z ogromną prędkością, grzebiąc wszystko na swojej drodze.

Dlatego tak ważne jest śledzenie komunikatów lawinowych przed wyjściem w góry i wybieranie bezpiecznych, nie narażonych na zejścia lawin tras.

Zalecana trasa na bezpieczną drogę pod reglami

Wytyczając optymalną trasę drogi pod reglami zimą, powinniśmy wybrać szlaki o niewielkim nachyleniu, prowadzące szerokimi dolinami i przełęczami. Dobrym przykładem może być Droga pod Reglami w Tatrach.

  • Początek szlaku: Zakopane Centrum
  • Meta szlaku: Schronisko Murowaniec

Jest to jedna z bezpieczniejszych zimowych dróg w Tatrach. Prowadzi szeroką Doliną Bystrej, omija większość lawiniastych terenów i stromych podejść. Można tędy dotrzeć do schroniska Murowaniec.

Sprawdź aktualne warunki na szlaku

Przed wyruszeniem drogą pod reglami sprawdźmy na stronie TOPR aktualne ostrzeżenia. Zwróćmy uwagę na zagrożenie lawinowe, informacje o zaspach i oblodzeniach na szlaku. Dostosujmy trasę i wyposażenie do panujących warunków.

Pamiętajmy, by na trasę wybierać się wyłącznie w jasne, bezchmurne dni. Wtedy mamy najlepszą widoczność i możemy szybciej reagować na pojawiające się zagrożenia pogodowe.

Poruszanie się w grupie zwiększa bezpieczeństwo na drodze pod reglami

Eksperci zgodnie podkreślają, że poruszanie się drogą pod reglami zimą w pojedynkę jest ryzykowne i może zakończyć się tragicznie. Zdecydowanie bezpieczniej jest iść w kilka osób.

Grupa zapewnia nie tylko większe bezpieczeństwo na trasie, ale też wsparcie w razie kontuzji lub innego zdarzenia losowego. Możliwe jest wezwanie pomocy, udzielenie pierwszej pomocy, transport rannego w bezpieczne miejsce.

Liczba osóbZalecana
2-4 osobyOptymalna liczebność grupy na trasie zimą
5-8 osóbDuża grupa o ograniczonej mobilności

Idealnie, jeśli grupa liczy od 2 do 4 osób. Większe grupy poruszają się znacznie wolniej i utrudniają sobie działania ratownicze.

Razem bezpieczniej! Nie wybierajmy się samotnie drogą pod reglami zimą. Towarzystwo innych osób może uratować nam życie.

Podsumowanie

Wybierając się drogą pod reglami zimą, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w ciepłe, nieprzemakalne ubrania i mocne buty z dobrą podeszwą. Ważne jest też wyposażenie w raki, kijki, latarkę i podstawowy ekwipunek.

Na trasie poruszamy się powoli, obserwując podłoże. Zagrożenia czyhają wszędzie - oblodzenia, załamania pogody, lawiny. Dlatego najbezpieczniej iść w 2-4 osoby, które zapewnią sobie nawzajem wsparcie. To podstawa bezpiecznej wędrówki drogą pod reglami zimą.

5 Podobnych Artykułów

  1. Przeliczanie czasu: Jak szybko zamienić sekundy na godziny
  2. Ból mięśnia płaszczkowatego – przyczyny, objawy, leczenie
  3. Bieg 3 maja w Warszawie - szczegóły wydarzenia, trasa, zapisy
  4. Qeridoo Sportrex 2: Co musisz wiedzieć przed zakupem
  5. Zdobądź Diadem Gór Polskich - wyzwanie dla turystów i biegaczy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała

Witaj! Jestem pasjonatem biegania i właścicielem tego portalu, który stworzyłem z myślą o wszystkich entuzjastach maratonów i biegów długodystansowych. Tutaj znajdziesz nie tylko praktyczne porady dotyczące treningu i przygotowań do zawodów, ale także inspirujące historie, relacje z biegów oraz recenzje najnowszego sprzętu. Moja misja? Motywować innych do pokonywania własnych ograniczeń i osiągania wyższych celów biegowych. Dołącz do naszej społeczności i razem biegnijmy w kierunku nowych wyzwań!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły