Dowiedz się, jakie są zalecane proporcje wagi do wzrostu przy 170 cm

Dowiedz się, jakie są zalecane proporcje wagi do wzrostu przy 170 cm
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała26.02.2024 | 5 min.

Waga, wzrost to dwa kluczowe parametry, które pozwalają ocenić, czy masa naszego ciała mieści się w normach. W niniejszym artykule przyjrzymy się, jakie są zalecane proporcje wagi do wzrostu w przypadku osób mierzących 170 cm. Dowiesz się, jak obliczyć swoje BMI, jaki powinien być przedział Twojej masy ciała oraz jak rozpoznać nadwagę i otyłość. Podpowiemy również, jak bezpiecznie schudnąć do zalecanych parametrów.

Kluczowe wnioski:
 • Przy 170 cm wzrostu prawidłowa waga dla kobiet wynosi 52-68 kg.
 • Mężczyźni o takim wzroście powinni ważyć od 61 do 81 kg.
 • BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę, 25-30 to nadwaga, a powyżej 30 mówimy o otyłości.
 • Aby schudnąć, należy zmniejszyć kaloryczność diety i zwiększyć aktywność fizyczną.
 • Ćwiczenia aerobowe, joga i pilates pomogą spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Zalecana waga przy 170 cm

Decydując się na redukcję masy ciała, warto najpierw sprawdzić, jaki jest zalecany przedział wagowy dla Twojego wzrostu. W przypadku osób mierzących 170 cm jest to 52-68 kg w przypadku kobiet oraz 61-81 kg dla mężczyzn. Skąd biorą się takie widełki i jak je wyznaczyć?

Odpowiedź kryje się w wartości BMI, czyli wskaźnika masy ciała. Jest to relacja naszej masy do wzrostu, pozwalająca klasyfikować masę ciała w kategoriach: niedowaga, norma, nadwaga lub otyłość.

Jak obliczyć BMI?

Aby wyliczyć BMI, należy podzielić wagę podaną w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do potęgi 2. W sytuacji, gdy mamy 170 cm wzrostu, wzór przyjmie postać:

masa ciała (kg) / [1,7 m x 1,7 m]

Tak otrzymaną wartość BMI porównujemy z przedziałami referencyjnymi i kwalifikujemy naszą masę ciała do jednej z 4 kategorii.

BMI dla kobiet i mężczyzn przy 170 cm

Przedziały referencyjne BMI są takie same dla obu płci. Różnią się natomiast graniczne wartości masy ciała uznawane za prawidłowe przy 170 cm wzrostu. Dla kobiet są to:

 • poniżej 18,5 - niedowaga
 • 18,5-24,9 - norma
 • 25-29,9 - nadwaga
 • powyżej 30 - otyłość

Mężczyźni przy takim samym wzroście powinni z kolei ważyć:

poniżej 18,5 niedowaga
18,5-24,9 norma
25-29,9 nadwaga
powyżej 30 otyłość

Czytaj więcej:Zastrzyki z glutationem: Czy przynoszą korzyści zdrowotne?

Prawidłowa waga ciała przy 170 cm

Bazując na wartościach granicznych BMI dla kategorii "norma", możemy określić, że przy 170 cm wzrostu prawidłowa masa ciała dla kobiet powinna wynosić 52-68 kg. Mężczyźni z kolei prezentują prawidłową wagę ciała przy wadze od 61 do 81 kg.

Utrzymywanie masy ciała w tych widełkach jest zalecane, ponieważ pozwala uniknąć negatywnych konsekwencji zdrowotnych związanych zarówno z nadwagą, jak i niedowagą.

Konsekwencje złych proporcji wagi i wzrostu

Zbyt mała lub zbyt duża masa ciała w stosunku do wzrostu może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niedobory składników odżywczych przy niedowadze obniżają odporność, powodują osłabienie i zwiększają ryzyko infekcji. Z kolei nadmierna masa ciała jest ściśle powiązana z rozwojem miażdżycy, cukrzycy typu 2, nadciśnienia i innych chorób cywilizacyjnych.

Nadwaga i otyłość przy 170 cm

Zdjęcie Dowiedz się, jakie są zalecane proporcje wagi do wzrostu przy 170 cm

Ile powinno się ważyć przy wzroście 170 - to jedno z częstszych pytań zadawanych przez osoby z nadwagą lub otyłością. Niestety statystyki w Polsce nie napawają optymizmem. Według ostatnich danych ponad 50% dorosłych Polaków ma nadwagę, a dodatkowe 30% jest otyłych.

Wśród osób mierzących 170 cm odsetek tych z nadmierną masą ciała jest podobnie wysoki. U kobiet granicę 68 kg przekracza ponad 40%. U mężczyzn z kolei ponad 25% waży więcej niż 81 kg oznaczające górną granicę normy.

Tak wysoki odsetek osób z nadwagą i otyłością jest niepokojący i pokazuje, jak pilnie potrzebna jest edukacja na temat prawidłowych proporcji wagi i wzrostu oraz zdrowego stylu życia.

Na szczęście, nigdy nie jest za późno na zmianę nawyków i redukcję masy ciała. Zobaczmy zatem, jak w praktyce schudnąć do zalecanych parametrów przy 170 cm wzrostu.

Schudnięcie do zalecanej wagi

Aby zrzucić nadmiar kilogramów, trzeba przede wszystkim ograniczyć kaloryczność diety. Deficyt kaloryczny na poziomie 500 kcal dziennie pozwoli schudnąć w tempie 0,5 kg tygodniowo. Równie ważne jest zwiększenie aktywności fizycznej, najlepiej poprzez wprowadzenie treningu aerobowego.

Jak ograniczyć kalorie?

Ograniczenie kalorii nie musi oznaczać radykalnych cięć w diecie. Wystarczy zamienić wysokokaloryczne przekąski na zdrowsze odpowiedniki - owocami i warzywami. Pomocne jest również zmniejszenie porcji posiłków o około 20%, szczególnie jeśli chodzi o węglowodany.

Rola aktywności fizycznej

Aktywność fizyczna spala kalorie, przyspiesza metabolizm i pozwala budować masę mięśniową. Ta z kolei intensywniej spala tkankę tłuszczową nawet w spoczynku. Najskuteczniejsze w redukcji wagi są treningi aerobowe - jogging, jazda na rowerze, pływanie czy aqua aerobik. Należy je wykonywać przez 30-60 minut, 4-5 razy w tygodniu.

Ćwiczenia pomagające zrzucić kilogramy

Oprócz klasycznego treningu aerobowego, warto wzbogacić plan treningowy o zajęcia ukierunkowane na kształtowanie sylwetki. Pomogą one dodatkowo spalić tkankę tłuszczową i wysmuklić figurę. Do najskuteczniejszych należą:

 • Joga - poprzez liczne pozycje rozciągające ujędrnia mięśnie i modeluje sylwetkę.
 • Pilates - angażuje głębokie mięśnie brzucha i pośladków, wzmacniając całe ciało.

Systematyczne 2-3 treningi jogi lub pilates w tygodniu, w połączeniu z aerobikiem, pomogą szybciej osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Podsumowanie

Utrzymywanie prawidłowej wagi przy danym wzroście jest kluczowe dla zdrowia. Przy 170 cm rekomendowany zakres masy ciała dla kobiet to 52-68 kg, a dla mężczyzn 61-81 kg. Wykraczanie poza te wartości niesie ze sobą ryzyko niedowagi lub nadwagi, które mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jeśli zależy Ci na redukcji wagi, pamiętaj o zbilansowanej diecie w deficycie kalorycznym oraz regularnych ćwiczeniach. Szczególnie polecamy trening aerobowy, jogę i pilates, które skutecznie pomogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Najczęściej zadawane pytania

Dla kobiety, która mierzy 170 cm wzrostu, idealna waga mieści się w przedziale 52-68 kg. Jest to zakres masy ciała kwalifikujący się do kategorii "norma" na podstawie wskaźnika BMI.

Tak, przy wadze 79 kg oraz 170 cm wzrostu BMI wynosi ponad 27 i kwalifikuje się to już do nadwagi. Górna granica normy dla tego wzrostu to 68 kg dla kobiet i 81 kg dla mężczyzn.

Mężczyzna ze wzrostem 170 cm powinien ważyć maksymalnie 81 kg. Jest to górna granica przedziału uznawanego za normę przy tym wzroście. Większa masa ciała oznacza już nadwagę.

Aby zrzucić nadprogramowe kilogramy, należy wprowadzić dietę w umiarkowanym deficycie kalorycznym, ok. 300-500 kcal dziennie, a także zwiększyć aktywność fizyczną, uprawiając sport minimum 3 razy w tygodniu.

Waga 50 kg przy 170 cm wzrostu mieści się w dolnej granicy normy (52-68 kg dla kobiet). Niemniej, aby uniknąć niedoborów zaleca się utrzymywanie masy ciała raczej w górnej połowie tego przedziału, czyli ok. 60 kg.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przeliczanie czasu: Jak szybko zamienić sekundy na godziny
 2. Qeridoo Sportrex 2: Co musisz wiedzieć przed zakupem
 3. Bieganie z kontuzją: Czy to bezpieczne? - Czy można biegać
 4. Buty z najlepszą amortyzacją: Jakie wybrać? - Buty z dużą amortyzacją
 5. Tradycja marzanny - Zrozumienie dawnych zwyczajów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała

Witaj! Jestem pasjonatem biegania i właścicielem tego portalu, który stworzyłem z myślą o wszystkich entuzjastach maratonów i biegów długodystansowych. Tutaj znajdziesz nie tylko praktyczne porady dotyczące treningu i przygotowań do zawodów, ale także inspirujące historie, relacje z biegów oraz recenzje najnowszego sprzętu. Moja misja? Motywować innych do pokonywania własnych ograniczeń i osiągania wyższych celów biegowych. Dołącz do naszej społeczności i razem biegnijmy w kierunku nowych wyzwań!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły