Co to trening obwodowy? Jest to intensywny trening z wykorzystaniem różnych stacji lub przyborów do ćwiczeń, polegający na wykonywaniu kilku lub kilkunastu ćwiczeń bez przerwy lub z krótkimi przerwami między seriami. Ćwiczenia w treningu obwodowym angażują wiele partii mięśni, dzięki czemu można w krótkim czasie wzmocnić i ujędrnić całe ciało. Regularny trening obwodowy przynosi szereg korzyści - poprawia siłę, wytrzymałość, wydolność organizmu, pozwala spalić tkankę tłuszczową i zdefiniować mięśnie.
Kluczowe wnioski:- Trening obwodowy to intensywny trening całego ciała angażujący wiele mięśni.
- Pozwala spalić tkankę tłuszczową, zbudować siłę i wytrzymałość.
- Poprawia kondycję i metabolizm.
- Wzmacnia i definiuje mięśnie.
- Wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.
Co to jest trening obwodowy
Trening obwodowy to intensywny trening całego ciała angażujący wiele mięśni. Polega na wykonywaniu kilku lub kilkunastu ćwiczeń bez przerwy lub z krótkimi przerwami między seriami. Podczas treningu obwodowego wykonuje się ćwiczenia w stacjach (stanowiskach), które ukierunkowane są na pracę różnych grup mięśniowych.
Zestaw klasycznych ćwiczeń obwodowych może zawierać m.in.: przysiady, pompki, brzuszki, wiosła, wyciskanie sztangi leżąc, martwy ciąg, ćwiczenia na sztangielkach.
Czasem do stacji używa się też piłek lekarskich, kettlebelli, gum oporowych lub innego sprzętu do masy i siły. Ważne, żeby różne ćwiczenia obciążały różne partie mięśni.
Dzięki wysiłkom na przemian różnych grup mięśniowych można w krótkim czasie wzmocnić i rozbudować całe ciało.
Korzyści z treningu obwodowego
Regularny trening obwodowy daje wiele korzyści. To świetny sposób na:
- poprawę siły i wytrzymałości mięśni
- wzrost masy mięśniowej
- redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
- przyspieszenie metabolizmu
Zwiększając swój potencjał wysiłkowy, lepiej radzimy sobie także z codziennymi obowiązkami.
Trening obwodowy poprawia wytrzymałość i siłę
Przemienna praca różnych partii mięśniowych w treningu obwodowym poprawia wydolność całego ciała. W ten sposób efektywnie zwiększamy zarówno siłę, jak i wytrzymałość mięśni.
Po regularnych zajęciach obwodowych łatwiej przyjdzie nam pokonać schody, unieść ciężkie zakupy czy przenieść meble.
Z każdym kolejnym cyklem treningowym możemy stopniowo zwiększać obciążenia, dzięki czemu nasze mięśnie rozwijają swój potencjał siłowy.
Po 6 tygodniach treningu obwodowego średnio: | 20% |
wzrost siły mięśni | 15% |
wzrost wytrzymałości |
Warto uzupełniać trening obwodowy o ćwiczenia cardio, czyli na przykład jogę, jazdę na rowerze czy szybki marsz. Dzięki temu poprawimy nie tylko siłę mięśni, ale i serca oraz płuc.
Trening obwodowy spala tkankę tłuszczową
Trening obwodowy to także intensywny trening cardio, który pozwala spalić dużą ilość kalorii, w tym te zgromadzone w tkance tłuszczowej.
Ćwiczenia fizyczne zwłaszcza obwodowe, czyli dynamiczne i oparte o własną siłę mięśni, w naturalny sposób przyspieszają przemianę materii.
W wyniku takiego wysiłku metabolizm zostaje pobudzony i utrzymuje się na wysokim poziomie także po skończonym treningu. Dzięki temu przez kilka następnych godzin nadal spalamy więcej kalorii.
Już po miesiącu systematycznych treningów obwodowych 3 razy w tygodniu możemy zauważyć obniżające się procentowo poziomy tkanki tłuszczowej w organizmie.
Im częściej i intensywniej ćwiczymy, tym efekt spalania jest silniejszy. Dotyczy to także eliminacji antyestetycznego cellulitu.
Trening obwodowy zwiększa metabolizm i definiuje sylwetkę
Trening obwodowy z pomocą zestawów ćwiczeń obciążających całe ciało przyśpiesza przemianę materii, usprawnia metabolizm i modelowanie sylwetki.
Dzięki systematycznym treningom obwodowym wzmacniamy, ujędrniamy i jednocześnie redukujemy tkankę tłuszczową, co powoduje zarysowanie mięśni i zdefiniowanie sylwetki.
W efekcie szybciej osiągamy pożądany wygląd "body building", bez konieczności brania suplementów i stosowania restrykcyjnych diet.
Trening obwodowy poprawia kondycję i zdrowie całego organizmu
Trening obwodowy to świetny trening całego ciała, dzięki któremu poprawia się nasza ogólna kondycja i zdrowie.
Cykliczne obciążanie kolejnych partii mięśniowych poprawia krążenie krwi, dotlenia organizm, zwiększa wydolność układu krążenia i oddechowego.
Według badań regularny trening daje podobne korzyści dla zdrowia co leki na nadciśnienie. Obniża bowiem ciśnienie krwi, redukuje ryzyko chorób serca i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.
Ćwiczenia obwodowe pomagają też pozbyć się stresu i poprawiają nastrój dzięki wydzielaniu hormonów szczęścia - endorfin.
Trening obwodowy ćwiczy wiele partii mięśni
Największą zaletą treningu obwodowego jest to, że angażuje on wiele mięśni w stosunkowo krótkim czasie. Podczas zaledwie półgodzinnej sesji treningowej możemy wzmocnić i pobudzić do pracy prawie wszystkie partie mięśniowe.
Właśnie dlatego ten rodzaj treningu nadaje się szczególnie dla osób, które nie mają dużo czasu, a jednocześnie chcą zadbać o bardziej wyrzeźbioną i jędrną sylwetkę.
Kluczem do sukcesu w treningu obwodowym jest odpowiedni dobór ćwiczeń - tak by angażowały naprzemiennie mięśnie górnej i dolnej części ciała, a także korpus oraz barki.
Pozwoli to w optymalny sposób w jednej sesji pracować nad formą możliwie największej ilości partii mięśniowych.
Podsumowanie
Co to jest trening obwodowy? Jest to intensywny rodzaj treningu całego ciała, który pozwala w krótkim czasie zadbać o formę. Polega na wykonywaniu serii ćwiczeń w stacjach, angażujących wiele mięśni. Dzięki treningowi obwodowemu można zbudować siłę i wytrzymałość, spalić tkankę tłuszczową, przyspieszyć metabolizm oraz poprawić kondycję i zdrowie.
Regularny trening obwodowy przynosi szereg korzyści dla sylwetki i zdrowia. Ćwiczenia obwodowe pomagają zdefiniować mięśnie i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto zwiększają potencjał wysiłkowy całego organizmu. To uniwersalny trening całego ciała, który łączy zalety treningu siłowego i cardio.