Trening obwodowy: Dlaczego warto go robić? - Co to trening obwodowy

Trening obwodowy: Dlaczego warto go robić? - Co to trening obwodowy
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała20.02.2024 | 6 min.

Co to trening obwodowy? Jest to intensywny trening z wykorzystaniem różnych stacji lub przyborów do ćwiczeń, polegający na wykonywaniu kilku lub kilkunastu ćwiczeń bez przerwy lub z krótkimi przerwami między seriami. Ćwiczenia w treningu obwodowym angażują wiele partii mięśni, dzięki czemu można w krótkim czasie wzmocnić i ujędrnić całe ciało. Regularny trening obwodowy przynosi szereg korzyści - poprawia siłę, wytrzymałość, wydolność organizmu, pozwala spalić tkankę tłuszczową i zdefiniować mięśnie.

Kluczowe wnioski:
 • Trening obwodowy to intensywny trening całego ciała angażujący wiele mięśni.
 • Pozwala spalić tkankę tłuszczową, zbudować siłę i wytrzymałość.
 • Poprawia kondycję i metabolizm.
 • Wzmacnia i definiuje mięśnie.
 • Wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie.

Co to jest trening obwodowy

Trening obwodowy to intensywny trening całego ciała angażujący wiele mięśni. Polega na wykonywaniu kilku lub kilkunastu ćwiczeń bez przerwy lub z krótkimi przerwami między seriami. Podczas treningu obwodowego wykonuje się ćwiczenia w stacjach (stanowiskach), które ukierunkowane są na pracę różnych grup mięśniowych.

Zestaw klasycznych ćwiczeń obwodowych może zawierać m.in.: przysiady, pompki, brzuszki, wiosła, wyciskanie sztangi leżąc, martwy ciąg, ćwiczenia na sztangielkach.

Czasem do stacji używa się też piłek lekarskich, kettlebelli, gum oporowych lub innego sprzętu do masy i siły. Ważne, żeby różne ćwiczenia obciążały różne partie mięśni.

Dzięki wysiłkom na przemian różnych grup mięśniowych można w krótkim czasie wzmocnić i rozbudować całe ciało.

Korzyści z treningu obwodowego

Regularny trening obwodowy daje wiele korzyści. To świetny sposób na:

 • poprawę siły i wytrzymałości mięśni
 • wzrost masy mięśniowej
 • redukcja tkanki tłuszczowej i cellulitu
 • przyspieszenie metabolizmu

Zwiększając swój potencjał wysiłkowy, lepiej radzimy sobie także z codziennymi obowiązkami.

Trening obwodowy poprawia wytrzymałość i siłę

Przemienna praca różnych partii mięśniowych w treningu obwodowym poprawia wydolność całego ciała. W ten sposób efektywnie zwiększamy zarówno siłę, jak i wytrzymałość mięśni.

Po regularnych zajęciach obwodowych łatwiej przyjdzie nam pokonać schody, unieść ciężkie zakupy czy przenieść meble.

Z każdym kolejnym cyklem treningowym możemy stopniowo zwiększać obciążenia, dzięki czemu nasze mięśnie rozwijają swój potencjał siłowy.

Po 6 tygodniach treningu obwodowego średnio: 20%
wzrost siły mięśni 15%
wzrost wytrzymałości

Warto uzupełniać trening obwodowy o ćwiczenia cardio, czyli na przykład jogę, jazdę na rowerze czy szybki marsz. Dzięki temu poprawimy nie tylko siłę mięśni, ale i serca oraz płuc.

Czytaj więcej:Sylwetka biegacza: Jak osiągnąć doskonałą formę

Trening obwodowy spala tkankę tłuszczową

Trening obwodowy to także intensywny trening cardio, który pozwala spalić dużą ilość kalorii, w tym te zgromadzone w tkance tłuszczowej.

Ćwiczenia fizyczne zwłaszcza obwodowe, czyli dynamiczne i oparte o własną siłę mięśni, w naturalny sposób przyspieszają przemianę materii.

W wyniku takiego wysiłku metabolizm zostaje pobudzony i utrzymuje się na wysokim poziomie także po skończonym treningu. Dzięki temu przez kilka następnych godzin nadal spalamy więcej kalorii.

Już po miesiącu systematycznych treningów obwodowych 3 razy w tygodniu możemy zauważyć obniżające się procentowo poziomy tkanki tłuszczowej w organizmie.

Im częściej i intensywniej ćwiczymy, tym efekt spalania jest silniejszy. Dotyczy to także eliminacji antyestetycznego cellulitu.

Trening obwodowy zwiększa metabolizm i definiuje sylwetkę

Zdjęcie Trening obwodowy: Dlaczego warto go robić? - Co to trening obwodowy

Trening obwodowy z pomocą zestawów ćwiczeń obciążających całe ciało przyśpiesza przemianę materii, usprawnia metabolizm i modelowanie sylwetki.

Dzięki systematycznym treningom obwodowym wzmacniamy, ujędrniamy i jednocześnie redukujemy tkankę tłuszczową, co powoduje zarysowanie mięśni i zdefiniowanie sylwetki.

W efekcie szybciej osiągamy pożądany wygląd "body building", bez konieczności brania suplementów i stosowania restrykcyjnych diet.

Trening obwodowy poprawia kondycję i zdrowie całego organizmu

Trening obwodowy to świetny trening całego ciała, dzięki któremu poprawia się nasza ogólna kondycja i zdrowie.

Cykliczne obciążanie kolejnych partii mięśniowych poprawia krążenie krwi, dotlenia organizm, zwiększa wydolność układu krążenia i oddechowego.

Według badań regularny trening daje podobne korzyści dla zdrowia co leki na nadciśnienie. Obniża bowiem ciśnienie krwi, redukuje ryzyko chorób serca i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.

Ćwiczenia obwodowe pomagają też pozbyć się stresu i poprawiają nastrój dzięki wydzielaniu hormonów szczęścia - endorfin.

Trening obwodowy ćwiczy wiele partii mięśni

Największą zaletą treningu obwodowego jest to, że angażuje on wiele mięśni w stosunkowo krótkim czasie. Podczas zaledwie półgodzinnej sesji treningowej możemy wzmocnić i pobudzić do pracy prawie wszystkie partie mięśniowe.

Właśnie dlatego ten rodzaj treningu nadaje się szczególnie dla osób, które nie mają dużo czasu, a jednocześnie chcą zadbać o bardziej wyrzeźbioną i jędrną sylwetkę.

Kluczem do sukcesu w treningu obwodowym jest odpowiedni dobór ćwiczeń - tak by angażowały naprzemiennie mięśnie górnej i dolnej części ciała, a także korpus oraz barki.

Pozwoli to w optymalny sposób w jednej sesji pracować nad formą możliwie największej ilości partii mięśniowych.

Podsumowanie

Co to jest trening obwodowy? Jest to intensywny rodzaj treningu całego ciała, który pozwala w krótkim czasie zadbać o formę. Polega na wykonywaniu serii ćwiczeń w stacjach, angażujących wiele mięśni. Dzięki treningowi obwodowemu można zbudować siłę i wytrzymałość, spalić tkankę tłuszczową, przyspieszyć metabolizm oraz poprawić kondycję i zdrowie.

Regularny trening obwodowy przynosi szereg korzyści dla sylwetki i zdrowia. Ćwiczenia obwodowe pomagają zdefiniować mięśnie i pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ponadto zwiększają potencjał wysiłkowy całego organizmu. To uniwersalny trening całego ciała, który łączy zalety treningu siłowego i cardio.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Przeliczanie czasu: Jak szybko zamienić sekundy na godziny
 2. Qeridoo Sportrex 2: Co musisz wiedzieć przed zakupem
 3. Buty DK: Recenzja komfortu i wygody noszenia - DK buty
 4. Buty z najlepszą amortyzacją: Jakie wybrać? - Buty z dużą amortyzacją
 5. Tradycja marzanny - Zrozumienie dawnych zwyczajów
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała

Witaj! Jestem pasjonatem biegania i właścicielem tego portalu, który stworzyłem z myślą o wszystkich entuzjastach maratonów i biegów długodystansowych. Tutaj znajdziesz nie tylko praktyczne porady dotyczące treningu i przygotowań do zawodów, ale także inspirujące historie, relacje z biegów oraz recenzje najnowszego sprzętu. Moja misja? Motywować innych do pokonywania własnych ograniczeń i osiągania wyższych celów biegowych. Dołącz do naszej społeczności i razem biegnijmy w kierunku nowych wyzwań!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły