Pas do biegania z bidonem: jak wybrać dla maksymalnej wygody?

Pas do biegania z bidonem: jak wybrać dla maksymalnej wygody?
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała17.02.2024 | 7 min.

Pas do biegania z bidonem to niezbędny element wyposażenia każdego biegacza dystansowego. Pozwala on wygodnie przenosić napoje podczas długich treningów, co wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo. Jednak wybór odpowiedniego pasa do biegania z bidonem nie jest taki prosty.

Kluczowe wnioski:
  • Należy zwrócić uwagę na dopasowanie pasa do obwodu talii.
  • Istotna jest waga samego pasa, która nie powinna obciążać zbytnio biegacza.
  • Dobry pas powinien stabilnie i wygodnie trzymać bidon z napojem.
  • Materiał pasa ma wpływ na komfort jego noszenia podczas długich biegów.
  • Nie bez znaczenia są też dodatkowe kieszonki i inne detale wyposażenia pasa.

Jak dobrać pas do biegania z bidonem

Wybierając pas do biegania z bidonem, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego dopasowanie do obwodu naszej talii. Zbyt luźny pas będzie się przesuwał i utrudniał bieg, a zbyt ciasny może uciskać i ograniczać ruchy.

Najlepiej wybrać pas wyposażony w kilka punktów regulacji obwodu. Umożliwi to precyzyjne dopasowanie go do naszej sylwetki zarówno na początku treningu, jak i w trakcie, gdy nasze mięśnie mogą się rozgrzać i nieco zmienić swoją objętość.

Dobrym rozwiązaniem jest też pas ze stretchowymi wstawkami, które zapewnią pewien margines na zmiany obwodu ciała pod wpływem ruchu.

Warto przymierzyć niektóre modele pasów bezpośrednio na siebie - nie zawsze deklarowane przez producenta wymiary odpowiadają rzeczywistości.

Waga pasa biegacza

Jednym z istotnych kryteriów przy wyborze pasa do biegania jest jego waga. Zbyt ciężki pas może nam doskwierać podczas wielokilometrowych tras i negatywnie wpływać na efektywność oraz technikę biegu.

Dobrze, jeśli pas waży około 100-150 gram. Lżejsze modele zazwyczaj są cieńsze i mniej wytrzymałe, zaś zbyt ciężkie, oprócz niepotrzebnego obciążenia, potrafią nieźle naciskać na kręgosłup.

Na szczęście współczesne materiały, jak poliester czy nylon, z których szyje się pasy biegaczy, nie są zbyt masywne, więc znalezienie lekkiego i zarazem funkcjonalnego pasa nie jest trudne.

Lekki, odpowiednio dopasowany pas pozwoli nam zapomnieć o jego obecności podczas treningu i w pełni skupić się na bieganiu.

Na co zwrócić uwagę wybierając pas z bidonem

Oprócz dopasowania i wagi, istotne są również inne cechy pasa do biegania z bidonem. Przede wszystkim powinien on stabilnie i wygodnie utrzymywać bidon, nawet podczas intensywnego biegu po nierównym terenie.

W tym celu wiele modeli pasów wyposażonych jest w specjalne gniazda i zaczepy utrzymujące bidon w ryzach. Równie ważny jest kształt i miękkość samych taśm pasa, które nie powinny ocierać się czy wrzynać mocno w ciało po dłuższym czasie.

Sprawdzają się tu modele wyściełane miękką pianką, z wypustkami na newralgicznych miejscach lub z zastosowaniem siateczki umożliwiającej cyrkulację powietrza pomiędzy ciałem a pasem.

Dodatkowo przydatne mogą okazać się gumki antypoślizgowe utrzymujące pas w pożądanej pozycji lub kieszonki na telefon, klucze czy żele energetyczne.

Kryterium Zalecenia
Waga około 100-150 g
Liczba punktów regulacji obwodu minimum 3
Dodatki w postaci kieszonek, zaczepów itd. tak

Czytaj więcej:Ranking męskich butów do biegania: Najlepsze modele wg biegaczy

Jaki pas z bidonem wybrać dla początkujących

Dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z bieganiem w zupełności wystarczy podstawowy pas z jednym lub dwoma bidonami o pojemności 350-500 ml każdy.

Nie ma potrzeby od razu inwestować w droższe, rozbudowane modele z wieloma kieszonkami i rozwiązaniami, które przy niezbyt intensywnym bieganiu mogą okazać się zbędnym balastem.

Początkujący biegacze powinni skupić się przede wszystkim na poprawnej technice biegu i stopniowym zwiększaniu pokonywanych dystansów. A podstawowy pas z bidonem zapewni możliwość zabrania ze sobą napojów regeneracyjnych bez zbędnego obciążania.

Bardziej rozbudowane modele pasów lepiej zostawić na później, gdy wraz ze wzrostem wytrenowania i dystansów, zwiększy się też zapotrzebowanie na dodatkowe funkcje w stylu licznych kieszeni, uchwytów na telefon czy odbiornik GPS.

Jaki pas z bidonem dla zaawansowanych biegaczy

Zdjęcie Pas do biegania z bidonem: jak wybrać dla maksymalnej wygody?

Zaawansowani biegacze pokonujący ogromne odległości z pewnością docenią profesjonalne, wielofunkcyjne pasy do biegania z bidonami.

Pozwalają one nie tylko bezpiecznie transportować zapasy płynów nawadniających i odżywczych, ale również przenosić wszelkie niezbędne akcesoria, jak telefon, klucze, dokumenty czy ubrania na zmianę.

W ich przypadku opłaca się postawić na modele z większą liczbą kieszeni, przegródek i zaczepów, dzięki czemu mamy pewność, że nic nam się nie zgubi, nie wypadnie ani nie będzie przeszkadzało w biegu.

Dodatkowe wzmocnienia, stabilizatory czy wkładki amortyzujące zwiększą komfort użytkowania i funkcjonalność pasa podczas wielogodzinnych treningów.

Zwiększona pojemność bidonów, sięgająca nawet 1 litra każdy, pozwoli zaś zminimalizować konieczność ich uzupełniania w trakcie bardzo długich dystansów.

Ile ważyć powinien pas do biegania z bidonem

Pas do biegania z bidonem nie powinien ważyć zbyt wiele, aby zbędnie nie obciążać biegacza. Z drugiej strony zbyt lekka konstrukcja może okazać się mało stabilna i funkcjonalna.

Najlepszym kompromisem wydaje się waga rzędu 100-150 gram. Pasy ważące tyle potrafią zapewnić solidną konstrukcję i kilka przydatnych funkcji, bez zbędnego zwiększania obciążenia.

Niemniej optymalny ciężar pasa zależy też od budowy ciała oraz indywidualnych preferencji biegacza. Szczuplejsze osoby czasem wolą nieco lżejsze pasy, zaś bardziej umięśnieni mężczyźni nie mają nic przeciwko nieco cięższym konstrukcjom.

Warto więc przymierzyć różne modele pasów z podobną funkcjonalnością, aby określić, który z nich zapewnia najlepszą relację pomiędzy wagą a wygodą noszenia podczas aktywności biegowej.

Jak dopasować pas z bidonem do siebie

Aby pas do biegania z bidonem służył nam jak najlepiej i nie przeszkadzał w treningach, kluczowe jest jego prawidłowe dopasowanie do sylwetki.

Należy najpierw zmierzyć obwód własnej talii tuż nad biodrami, w miejscu gdzie zamierzamy nosić pas. Następnie porównać tę wartość z tabelą rozmiarów danego modelu, aby wybrać odpowiedni.

Warto pamiętać też o pewnym marginesie na rozszerzanie się pasa w trakcie aktywności biegowej. Dobrze więc, jeśli jego obwód nie będzie maksymalnie rozciągnięty już na początku treningu.

Regulacja i dopasowanie paska z mocowaniem na rzepy zwykle zapewnia dużą swobodę. Jeszcze lepiej jednak, gdy pas posiada kilka dodatkowych punktów regulacji obwodu przy pomocy klamer.

To pozwala precyzyjnie dostosować jego dopasowanie do ciała i zmian zachodzących w jego obwodzie podczas trwania treningu biegowego.

Podsumowanie

Pas do biegania z bidonami to bardzo przydatny element ekwipunku każdego biegacza dystansowego. Warto poświęcić chwilę, by dobrać model odpowiedni do swojego poziomu zaawansowania. Początkujący w zupełności wystarczy podstawowy wariant, zaś profesjonaliści docenią rozbudowane funkcje. Najważniejsze jest jednak właściwe dopasowanie pasa do biegania z bidonem do własnej sylwetki, aby zapewnić komfort noszenia.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Państwu znaleźć najlepszy dla siebie model pasa biegacza z bidonami. Życzymy udanych, bezpiecznych i komfortowych treningów z nowym sprzętem!

5 Podobnych Artykułów

  1. Przeliczanie czasu: Jak szybko zamienić sekundy na godziny
  2. Ból mięśnia płaszczkowatego – przyczyny, objawy, leczenie
  3. Bieg 3 maja w Warszawie - szczegóły wydarzenia, trasa, zapisy
  4. Qeridoo Sportrex 2: Co musisz wiedzieć przed zakupem
  5. Zdobądź Diadem Gór Polskich - wyzwanie dla turystów i biegaczy
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Marcelina Szurała
Marcelina Szurała

Witaj! Jestem pasjonatem biegania i właścicielem tego portalu, który stworzyłem z myślą o wszystkich entuzjastach maratonów i biegów długodystansowych. Tutaj znajdziesz nie tylko praktyczne porady dotyczące treningu i przygotowań do zawodów, ale także inspirujące historie, relacje z biegów oraz recenzje najnowszego sprzętu. Moja misja? Motywować innych do pokonywania własnych ograniczeń i osiągania wyższych celów biegowych. Dołącz do naszej społeczności i razem biegnijmy w kierunku nowych wyzwań!

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły